20ist
19 بهمن 1401 - 11:52

ژنرال لهستانی: اوکراین سلاح هسته‌ای دارد

فرمانده سابق نیروهای زمینی لهستان مدعی شد که با توجه به شرایط کنونی اوکراین، احتمالا این کشور در زرادخانه خود، تسلیحات هسته‌ای دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، ژنرال «والدمار اسکرزیبچاک»، فرمانده سابق نیروهای زمینی لهستانی در گفت‌وگو با رادیو «Radio Zeit» مدعی شد که ارتش اوکراین احتمالاً تسلحیات هسته‌ای در اخیتار دارد.

وی دراین‌باره افزود: من احتمال سلاح هسته‌ای در زرادخانه ارتش اوکراین را رد نمی‌کنم. زیرا اوکراینی‌ها نیروگاه هسته‌ای دارند؛ دانشمند، آزمایشگاه، دانش و فناوری هسته‌ای دارند و به همین علت همه چیز برای داشتن چنین تسلیحاتی در اختیار دارند. در واقع هم‌اکنون هیچ‌کس اوکراینی‌ها را از ساخت و داشتن سلاح هسته‌ای منع نمی‌کند.

با این حال برخی کارشناسان دیگر چنین اظهاراتی را رد کردند. مثلاً «مارسین سامسل»، کارشناس امنیت و مدیریت بحران لهستانی می‌گوید تردید دارد که کی‌یف دارای سلاح هسته‌ای باشد.

به گفته سامسل «اوکراین احتمالاً بمب‌افکن یا هواپیماهایی دارد که قادر به حرکت و پرتاب چنین سلاح هایی باشند. با این حال، او همچنین تأیید می‌کند که اوکراین توانایی و ظرفیت داشتن سلاح هسته‌ای را دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027232