20ist
19 بهمن 1401 - 15:45

آسمان و تالاب های گیلان برای عبور «امید و رویا» امن شد

رشت- مدیرکل محیط زیست گیلان از امن شدن آسمان و تالاب های گیلان برای عبور «امید و رویا» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حمزه عشوری با اشاره به تلاش‌های به عمل آمده از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست با مشارکت بنیاد بین‌المللی درنا، مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک و کارشناسان و پرنده‌شناسان داخلی، اظهار کرد: یک قطعه درنای سیبری ماده که رؤیا نامگذاری شده به ایران وارد و با موفقیت به امید تک درنای سیبری باقیمانده از جمعیت غربی در طبیعت معرفی شد.

مدیرکل محیط زیست گیلان ادامه داد: کارشناسان بسیار امیدوارند این دو درنا به اتفاق هم حوزه فریدونکنار را ترک نمایند و از آنجایی که درنای سیبری برای رسیدن به مناطق جوجه آوریش از آسمان استان گیلان عبور می‌کند، به محض دریافت اخباری مبنی بر شروع مهاجرت آنها و ترک فریدون‌کنار، نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست و کارشناسان استان در تمام طول مسیر مهاجرت مستقر و نسبت به حفاظت و پایش مناطق اقدام خواهند نمود.

عشوری اضافه کرد: در صورت فرود اتفاقی امید و رؤیا در تالاب‌های استان گیلان، موضوع مورد رصد قرار خواهد گرفت و شرایط حفاظتی در منطقه فراهم می‌شود تا آنها پس از تجدید قوا، مجدداً به سمت کشور آذربایجان و سپس روسیه و سیبری ادامه مسیر دهند.

حفظ و احیای جمعیت درنا برای مردم گیلان نیز بسیار با اهمیت است

عباس عاشوری رئیس اداره حفاظت و احیای تالاب‌های گیلان نیز در ادامه اظهار کرد: بنا بر نظر اغلب پرنده‌شناسان با توجه به عبور درنای سیبری از حوزه گیلان، این گونه در فهرست فون پرندگان استان نیز قرار دارد، بنابراین درنای سیبری بخشی از تنوع‌زیستی استان گیلان نیز محسوب می‌شود و حفظ و احیای این جمعیت برای مردم گیلان نیز بسیار با اهمیت است.

وی افزود: درنای سیبری به طور معمول در نیمه اول اسفند، تالاب بین‌المللی فریدون‌کنار، ازباران و سرخرود مازندران را پس چند ماه زمستان‌گذرانی به منظور جوجه‌آوری به سمت سیبری ترک می‌کند.

عاشوری اضافه کرد: رؤیا در حال حاضر وضعیت مناسبی دارد و به همراه امید در حال تغذیه و آوازخوانی در منطقه است، این مسیر طولانی مهاجرت از فریدونکنار تا سیبری که بالغ بر ۵٠٠٠ کیلومتر می‌باشد را به سلامتی طی نمایند و سال آینده با یک جوجه به ایران باز گردند.

عاشوری در پایان گفت: بنیاد بین‌المللی درنا و مرکز تکثیر، پرورش و حفاظت درنا در بلژیک متعهد شده‌اند در سال آینده دو فرد دیگر از این درناهای نیمه وحشی را با هدف حفظ و احیای جمعیت غربی درنای سیبری به ایران تحویل دهند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1027963