20ist
19 بهمن 1401 - 14:00

سخنگوی وزارت امور خارجه: تبریز مهد و مرکز دلاوری، فقاهت و حراست از ایران بزرگ است/ زبان و ادبیات فارسی از عوامل هویت و وحدت بخشی اقوام ایرانی است

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تبریز مهد و مرکز دلاوری، فقاهت، شجاعت و حراست از ایران بزرگ است .

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، ناصر کنعانی پیش از ظهر امروز چهارشنبه در نشست جشنواره بین المللی نشان علمی و فرهنگی شهریار در تالار شهید باکری دانشگاه تبریز اظهار داشت: تبریز مهد و مرکز دلاوری، فقاهت، شجاعت و حراست از ایران بزرگ است و در این میان شهریار استاد مسلم علم و ادب و دیانت است و پاسداشت مفاخر و شخصیت های علمی و ادبی چون شهریار نشان از اهمیت دادن فرهیختگان آن جوامع به داشته های خویش است.

وی ادامه داد: شهریار بدون تردید یکی از نام‌آوران ادب، زبان و فرهنگ فارسی و ایرانی است و به همین منظور ۲۷ شهریور سالروز ولادت این شاعر و ادیب بلند آوازه در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز ملی شعر و ادب فارسی تعیین شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: زبان و ادبیات فارسی به عنوان یکی از عوامل هویت و وحدت بخشی اقوام ایرانی نه تنها از مرزهای جغرافیایی عبور کرد بلکه با عبور از مرزهای سیاسی در کشورهای منطقه و حتی در آفریقا و بالکان جایگاهی والا دارد.

وی خاطر نشان شد: زبان فارسی را می توان عامل مودت و قرابت دوستداران این زبان در نقاط مختلف دانست و حتی مهاجمان به ایران در زمان مغول نیز پس از آشنایی با این زبان و ادبیات غنی شیفته این زبان شکر شکن شدند و منابع و مستندات متعدد تاریخی گواه بر اثر والای این زبان بر روح مخاطبان آن است.

کنعانی با اشاره به برگزاری جشنواره بین المللی نشان شهریار آن را اقدامی در راستای رشد و پشتیبانی از زبان فارسی و معرفی جایگاه تمدنی ایران فرهنگی در جهان دانست و گفت: وزارت امور خارجه نیز با توجه به رسالت و وظیفه خویش در حمایت از زبان فارسی و معرفی آن در جهان، پشتیبانی از زبان شناسان و خادمان زبان فارسی در خارج از کشور را با تاکید فراوان دنبال می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان شد: برگزاری جشنواره بین المللی نشان فرهنگی شهریار و دیگر جشنواره های فاخر در حوزه زبان و ادبیات فارسی می تواند نقشی پررنگ و مهم در تمرکز بر روی شناخت زبان و ادبیات فارسی و معرفی درست فرهنگ و تمدن ایرانی در سطح جهانی باشد.

پایان پیام/ ۶۰۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 1027659