20ist
19 بهمن 1401 - 04:01

نارضایتی مردم ترکیه از اقدامات ضعیف دولت در مناطق زلزله‌زده

یک رسانه ترکیه‌ای نوشت، یکی از دلایل انتقاد مردم از دولت ترکیه ناکافی بودن و ناتوانی در تلاش‌های جستجو و نجات در جریان زلزله‌های اخیر است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وبگاه ترکیه‌ای به عصبانیت مردم  این کشور از اقدامات ناکافی دولت «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در رسیدگی مناسب به مردم و وضعیت امداد و نجات مناطق زلزله زده در جنوب ترکیه اشاره کرد.  

وبگاه «یتکین ریپورت» روز سه شنبه در این باره نوشت، شب اول زلزله در ترکیه برای زلزله زدگانی که هیچ کمکی دریافت نکردند یا به اندازه کافی کمک به آن‌ها نشد بسیار سخت و مبارزه سخت با زمان و سرمای یخبندان است.

بر اساس این گزارش، ۲۶۰ امدادگر از ۶۵ کشور به درخواست دولت ترکیه برای کمکرسانی بین‌المللی پاسخ دادند، به علاوه ده‌ها هزار امدادگر محلی زیر نظر اداره بلایای طبیعی و اضطراری ترکیه و حدود ۹ هزار نظامی مشارکت داشتند، اما این کافی نیست و مقیاس این زمین لرزه‌ها بسیار بزرگ است و حدود ۱۵ میلیون نفر را در ۱۰ استان ترکیه تحت تاثیر قرار داده و مشکلات جدی در ارتباط با زلزله زدگان وجود دارد.

رئیس‌جمهور ترکیه روز سه شنبه در ۱۰ استان زلزله ‌زده این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از افزایش شمار جانباختگان زلزله این کشور خبر داد. اردوغان در اظهاراتی که از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه پخش شد، اعلام کرد: «شمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه به ۳۵۴۹ نفر و تعداد مجروحان به ۲۲۱۶۸ نفر رسیده است.»

این وبگاه با اشاره به نارضایتی مردم  از کمکرسانی دولت نوشت، یکی از دلایل انتقاد مردم از دولت به ناکافی بودن و ناتوانی در تلاش‌های جستجو و نجات است. روز سه شنبه جسد بی جان یکی از نمایندگان پارلمان، «یعقوب تاش» از «حزب عدالت و توسعه» زیر آوارهای خانه‌اش در شهر «آدیامان» پیدا شد. این در حالی است که در آدیامان و سایر استان‌های آسیب دیده، هزاران نفر از مردم نیازمند به دنبال کمک فوری هستند و وقتی نمی‌توانند کمکی پیدا کنند، ناراحت می‌شوند.بسیاری از بازماندگان زلزله مجبور بودند شب را در سرمای زمستان بیرون از خانه بگذرانند.

احزاب مخالف دولت اردوغان نیز نتوانسته‌اند واکنش‌های خود را بیان کنند و می‌ترسند که  توسط حزب عدالت و توسعه به بازی سیاسی بر سر این فاجعه ملی و رنجش شهروندان متهم شوند.

این وبگاه به سخنان «عمر چلیک» سخنگوی حزب عدالت و توسعه که به شهروندان ترک گفته بود ما کنار شما هستیم اشاره کرد و نوشت، این سخنان در حالی بیان شدند که انگار از زیر آوار درآوردن اجساد یک برای شهروندانی است که  منظر بستگانشان هستند، یک شاهکار است. سخنرانی «نورالدین نباتی» وزیر خزانه داری و دارایی که گفته بود «همه چیز تحت کنترل است» و «مشکل در اخبار جعلی است» نیز  مردم ماتم زده را خشمگین کرد.

این وبگاه در ادامه نوشت، کمک‌ها نمی‌توانند به اکثر بخش‌های استان «ختای» در مرز سوریه برسد، که بر اساس گزارش‌ها تعدادشمار کشت ه‌شدگان بر اثر زمین لرزه‌ها به هزار نفر می‌رسد. فرودگاه ختای در اثر زلزله ویران شد. این ساختمان در سال ۲۰۰۷ توسط یکی از شرکت‌های پیمانکار مورد علاقه حزب عدالت و توسعه علی‌رغم انتقادها مبنی بر اینکه نباید در زمین‌های باتلاقی بنا می‌شد، ساخته شد.  

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از روستاهای استان «قهرمان مرعش» به ویژه پس از زلزله دوم با خاک یکسان شده است. همچنین ادعا شده که یگان نظامی اعزامی به منطقه  دیر وارد عمل شدند. البته این انتقادات نباید باعث رنجش کارکنان بخش امدادی شود که در شرایط زمستانی برای نجات جان انسان‌ها تلاش می‌کنند. مشکل از مدیریت است. اداره بلایای طبیعی و اضطراری ترکیه که به کمک  به منطقه فاجعه‌ زده  در جهان می‌شتابد، در مواجهه با فاجعه ترکیه ناکافی عمل کرد.

این یک واقعیت است که حزب عدالت و توسعه که در سال ۲۰۰۲ پس از ناآمادگی دولت تحت ائتلاف وقت  در جریان زلزله آن ایام به قدرت رسید،  همان اقدامات سالهای اول حکومت برای مقابله با زلزله را انجام داد و پروانه ساخت در مناطق زلزله خیز صادر کرد.

در حالیکه «صلاح‌الدین دمیرتاش»، رئیس سابق حزب «دموکراتیک خلق‌» که در زندان به‌سر م‌ برد روز دوشنبه  پیشنهاد کرد که زندانیان می‌توانند برای آواربرداری داوطلب شوند، اما کابینه اردوغان حتی برای استفاده از ارتش، منظم‌ترین و سازمان یافته‌ترین نیرویی که در اختیار دارد نیز مردد است و به نظر می رسد قادر به تصمیم گیری نیست.

 در انتهای این مطلب آمده است، توجه مردم ترکیه اکنون بر خروج از این فاجعه با کمترین تلفات است، اما ازهم اکنون مشخص است که این بی نظمی دولت اردوغان پس لرزه‌هایی خواهد داشت.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1026658